Uğur ÜNAL
DİYALOG ARAŞTIRMA
Yönetim Kurulu Başkanı
https://www.diyalog.com.tr/

1967 yılında Samsun’da doğdum. İlk, orta ve liseyi Samsun’da tamamladım.

Makine Mühendisi olmak istediğim için lise eğitimimi teknik lise olarak tercih etmiştim. Üniversite tercih listemi hazırladığım ilkbahar günlerinden birinde güneşli havada yağan kar bende şaşkınlık yarattı. O güne kadar kapalı ve bulutlu hava koşullarında yağış olur öğretilmişti. Her zaman meraklıydım, bu doğa olayını da merak ettim ve araştırmaya başladım. İTÜ’de Uçak ve Uzak Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği bölümünü buldum. Makine Mühendisliği tercihlerim arasına Meteoroloji Mühendisliğini yazdım. Bir soru eksik bir soru fazla beni makine mühendisliğine gönderecekken İTÜ’ye Meteoroloji Mühendisliğine gönderdi. Tesadüflerin hayata etkileri ile tanışma…

Üniversitenin üçüncü sınıfında (1988) DAP Pazarlama Araştırmalarında A.Ş.’de bir proje vesilesiyle Akın ALYANAK ile tanıştım. Bir sorusuna random cevabı verince, “sana hemen bir masa versinler” demesi sonrası araştırma sektörü maceram üniversite yıllarında başlamış oldu.

DAP’ta Akın ALYANAK ve Erkani KEYMAN ile çok yakın çalıştım ve Doğrudan Pazarlama alanından, değerler ve yaşam biçimleri araştırmasına kadar geniş bir yelpazede tecrübe edindim.

1994 yılında Diyalog Araştırmayı kurdum. Diyalog’u kurduktan sonra da Erkani Keyman ile Diyalog çatısı altında birlikte çalışmaya devam ettik.

Geride kalan 34 senede, birçok sektör için pazarlama ve kamuoyu araştırmalarının hemen hemen tüm alanlarında aktif olarak sayısız araştırmanın içinde oldum ve yönettim. Halen Diyalog Araştırmada ortalama 15 yılı aşkın süredir birlikte çalışan ve işini çok seven bir ekiple çalışıyorum.

Diyalog Araştırmada Teknolojiye ve gizlilik / güvenlik konusuna verdiğimiz önem çerçevesinde araştırmanın tüm aşamaları için veri toplamadan analiz ve raporlamaya kadar olan tüm süreçlerde kendi oluşturduğumuz in-house yazılımları kullanarak araştırma sektöründe ilklerden birine imza atmış olduk.

Diyalog Araştırmadaki Kalite vizyonumuz çerçevesinde çıktığımız yolculukta Veri Güvenliğinden Hizmet Kalitesine kadar (GAB, ISO 20252, ISO 27001, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, OHSAS 18001 vb) işimizin gerektirdiği tüm alanlarda kalite belgelerimizi tamamlayarak kalite konusunda çıtayı her zaman daha yukarı taşımayı hedefledik ve bunu en geniş çerçevede tamamlayan şirketlerden biri olarak sektörde konumlandık.


 

 


Meslek örgütü TÜAD ile ilişkim;

Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Akın ALYANAK ile çalışmaya başlayınca kendimi aktif olarak Türkiye Araştırmacılar Derneğinin içinde buldum.

Tüm çalışma hayatım boyunca Türkiye Araştırmacılar Derneğinde proje bazlı yaptığım çalışmalar dışında çeşitli komiteler ve kurullarda görev alarak mesleki sorumluluk bakış açısıyla araştırma sektörünün büyümesi ve gelişmesi için çaba harcadım.

Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin yer aldığım kurullar;

  • 2004-2006 Üyelik Kurulu
  • 2006-2008 Üyelik Kurulu
  • 2008-2010 Üyelik Kurulu
  • 2010-2012 Üyelik Kurulu
  • 2012-2013 Üyelik Kurulu
  • 2014-2016 Yönetim Kurulu ve Veri Toplama Kurulu
  • 2016-2018 Yönetim Kurulu
  • 2018-2020 Yönetim Kurulu

Türkiye Araştırmacılar Derneği’nde fikir ve önerilerle öncülük ettiğim projeler;